Káva parí medzi najpopulárnejšie nápoje po celom svete, pre jej vysoký obsah kofeínu a jej pozitívne účinky na organizmus. Stačí jedna šálka kávy a telo sa do pár minút naštartuje a nabudí k lepšiemu výkonu, bohužiaľ tento účinok netrvá príliš dlho – približne 45-55 minút.

Aby sa ľudia udržali celý deň v takomto nabudenom stave, siahajú tak po ďalšej a ďalšej šálke kávy. A tu môžu nastať prvé problémy…pretože všetkého veľa škodí, aj kávu treba piť s mierou. Každé telo inak reaguje na kofeín, niekomu už po jednej šálke začne búšiť srdce, niekto vypije aj desať káv a nič mu nie je.

Čo sa v našom tele vlastne deje po vypití kávy?

Kofeín v našom tele začne uvoľňovať adrenalín /stresový hormón/, ktorý zrýchli činnosť srdca , zvýši krvný tlak, rozširuje cievy, čím sa dostáva do teľa viac kyslíka a primárne pripraví telo na zvýšenú aktivitu.

Podľa výskumov sa maximálna denná dávka kofeínu pohybuje v rozmedzí 200-300mg na deň. Odporúča sa vypiť do päť káv denne, zároveň piť dostatočné množstvo tekutín a v poobedných hodinách kávu už úplne vysadiť. Treba si však uvedomiť, že človek počas dňa príjme aj iné nápoje obsahujúce kofeín, tu je malý prehľad :

Nápoj
káva – espresso /30ml/
káva – bezkofeínová /30ml/
cappuccino /180ml/
Red Bull /250ml/
Kofola /330ml/
Coca Cola /330ml/
Čaj zelený /200ml/
Čaj čierny /200ml/

Množstvo kofeínu v mg
40
9
6
10
5
3
7
10

Medzi najčastejšie príznaky, spojené s nadmerným pitím kávy ľudia udávajú :

Poruchy spánku

Odporúča sa nepiť kávu vo večerných hodinách

Žalúdočné problémy

pijete kávu ktorá je prepražená alebo staršia /na povrchu zŕn sú olejové škvrny/ – odporúčam zvoliť čerstvú kávu so stredným pražením

V žalúdku cítite kyselinu

Pijete príliš kyslú kávu/100%-ná arabika/ a prekysluje vám žalúdok – skúste zmeniť kávu, ktorú pijete – odporúčam zmes arabika+robusta

Podráždenosť, búšenie srdca, bolesť hlavy, močopudný efekt

Vypili ste viac kávy ako vaše telo zvláda vstrebať – nutné znížiť množstvo vypitej kávy

Ak máte niektoré s týchto problémov môžte vyskúšať niektorú zo zmesi káv od slovenského výrobcu kávy PRESSBURG COFFEE, ktoré sú vyvinuté tak, aby nedráždili žalúdok , mali znížené percento nežiaducich účinkov a zároveň si udržali aj vyváženú chuť.

Ak si chceme vychutnať šálku dobrej kávy, treba myslieť na to, že jej chuť je ovplyvnená veľkým množstvom faktorov, hlavne výberom správneho druhu kávy, ako aj jej prípravou.

Mnoho ľudí sa pri výbere rozhoduje na základe nevhodných parametrov, ako je: reklama, pekný obal, najbližší obchod s kávou, alebo práve prebiehajúca akcia… No väčšinou to nie je správna voľba. Preto je dôležité ešte pred kúpou vedieť, aká chuť kávy by nám vyhovovala, aby sme sa vedeli zamerať na ten správny druh, zloženie, alebo stupeň praženia. Ideálne je obetovať tomu trocha času a všímať si aj jednotlivé parametre na obale a detailnejšie sa oboznámiť s obsahom balenia, aby ste sa pri výbere vedeli lepšie rozhodnúť.

Tu je základný prehľad káv, druhy, ich vlastnosti a na čo sa zamerať ešte pred kúpou:

Odrodové kávy

Väčšina odrodových káv má kyslejšiu chuť, je tu použitý iba jeden druh kávy, uprednostňujú sa vysoko kvalitné arabiky, je to vhodná voľba pre ľudí, ktorí radi experimentujú, na odrodové kávy sa väčšinou používajú kávy z výberových plantáží, pestujú sa vo vyšších polohách a nachádzajú sa často v ťažko dostupnom teréne, to je aj dôvod, prečo patria medzi najdrahšie kávy.

Arabika

Má kyslejšiu chuť, obsahuje väčšie množstvo olejov, ktoré sú nositeľom chuti, preto jej chuť zaujímavejšia. Tento druh kávy sa teší pomerne veľkej popularite, pretože tu vieme nájsť široké chuťové spektrum, od korenistých , až po šťavnaté tóny ovocia, obsahuje menej kofeínu, je vhodná pre ľudí, ktorí si radi vychutnávajú šálku dobrej kávy, arabika je výraznejšie drahšia ako robusta, pestuje sa vo vyššej nadmorskej výške/1300-2000m/- čo je náročnejšie na pestovanie.

Robusta

Má horkejšiu chuť, pretože obsahuje menšie množstvo olejov, vyznačuje sa skôr zemitými a menej zaujímavými tónmi chuti. Tento druh kávy obľubujú ľudia, ktorí majú radi výraznú chuť kávy a zároveň potrebujú nakopnúť svoj organizmus, pretože obsahuje viac kofeínu ako arabika, robusta je lacnejšia káva, pestuje sa v nižších polohách / 200-600m/ v ľahko dostupnom teréne – je menej náročná na pestovanie.

Zmesové kávy

Zmes je kombináciou oboch druhov káv, preto tam vieme nájsť najširšie spektrum chutí /od horkých až po kyslejšie, záleží od toho koľko arabiky a robusty je v nej použité, zároveň môže obsahovať niekoľko odrôd rôznych druhov káv. Obľúbené zmesi sú namiešané v pomere 80% arabika a 20% robusta, sú neutrálnejšie, určené hlavne na pitie vo väčších množstvách, cena zmesových káv závisí od kvality a druhov káv, ktoré sú v nej použité.

Taktiež je dôležité zamerať sa na stupne praženie, pôvod a čerstvosť kávy:

Praženie

Poznáme niekoľko stupňov praženia – od svetlého až po tmavé. V zásade platí, čím je kávové zrno tmavšie upražené, má horkejšiu chuť, obsahuje menej kofeínu a môže mať olejnatý povrch.
Svetlejšie pražená káva býva kyslejšia, obsahuje viac kofeínu a na povrchu kávového zrna sa nenachádzajú olejnaté škvrny. Praženie môže zásadne ovplyvniť chuť kávy, preto je dôležité všímať si, aj to, na aký stupeň je káva upražená – niektorí výrobcovia to udávajú na obale.

Pôvod

Aj na mieste pôvodu záleží, väčšinou platí, že africké kávy majú ovocné a kvetinové chute a kávy z Ameriky sa vyznačujú čokoládovými a orieškovými podtónmi chutí.

Čerstvosť

Pri výbere kávy je dôležité sledovať aj dátum praženia – niektorí výrobcovia udávajú iba dátum spotreby, ktorý býva často aj dva roky. Keďže káva postupne vyprcháva, už po niekoľkých mesiacoch stráca svoje chuťové vlastnosti, pri staršej káve prichádzate tak o skvelú chuť a arómu.

Samozrejme, že každý človek má inak nastavené chuťové poháriky, preto sa len ťažko dá niekomu odporučiť nejaký konkrétny druh kávy, to je dôvod, prečo by si mal každý vyberať podľa svojej chuti.

Ak ste si vybrali druh kávy, ktorý vám vyhovuje, cesta za dokonalou šálkou kávy sa ešte nekončí. Treba myslieť aj na to, že veľký vplyv na výslednú chuť kávy má spôsob prípravy – medzi najobľúbenejšie patria automatické, alebo pákové kávovary, mokka kanvička, rôzne filtre, french press.

Pri niektorých môžeme individuálne nastavovať rôzne parametre a dokonalejšie si tak prispôsobiť požadovanú chuť a naopak niektoré spôsoby nám neumožňujú ovplyvniť výsledok v takej miere.

Samozrejme treba myslieť aj na ďalšie faktory, ako sú: čerstvosť kávy, hrúbka mletia a množstvo použitej kávy, pretože aj toto môže ovplyvniť celkový výsledok.

Tu je niekoľko spôsobov prípravy a postupov:

Pákové kávovary:

Sú vhodné do gastro prevádzok v menšej miere ich vídať aj v domácnostiach. Pri správnom nastavení pákového kávovaru a mlynčeka, vieme dosiahnuť asi ten najlepší výsledok, čo sa týka výslednej chuti, nevýhodou je dlhší čas prípravy a technická náročnosť.

Správne nastaviť pákový kávovar si vyžaduje skúsenosti, trpezlivosť a určité znalosti o káve.

Tu je zopár bodov na ktoré treba myslieť:

Mletie

Odporúčam pomlieť zrnkovú kávu tesne pred jej prípravou a prispôsobiť hrúbku mletia použitej káve – zvykne sa obetovať niekoľko šálok kávy, aby sa dosiahlo správne nastavenie mlynčeka. Pozor, pri pákových kávovaroch je hrúbka mletia veľmi dôležitá a nesprávne mletie nám môže znehodnotiť výslednú šálku kávy.

Množstvo použitej kávy

Zvykne sa použiť 7-9 gramov, niekto používa aj viac.

Prietok

Ideálny čas, za ktorý pretečie káva do šálky, by mal byť 22-30 sekúnd na 30ml šálku.

Teplota

Na páke cca 88-92 ̊ C, teplota v šálke okolo 67 ̊ C.

Utlačenie kávy v páke

Odporúčaný prítlak je okolo 15 – 20 kg.

Tlak

Tlak by sa mal pohybovať okolo 9 bar.

Automatické kávovary:

Sú vhodné do firiem a domácností, hlavou výhodou je ich jednoduchá obsluha a zároveň dokážu spraviť chutnú kávu za krátky čas. Pri automatických kávovaroch je taktiež nutné myslieť na správne nastavenie, ktoré je oveľa jednoduchšie, v porovnaní s pákovými kávovarmi.

V podstate si viete nastavovať tri základné parametre a to:

Hrúbka mletia

Aj tu treba myslieť na správnu hrúbku mletia. Každý druh kávy si vyžaduje iné nastavenie mlynčeka, závisí to napríklad od stupňa praženia, alebo druhu kávových zŕn.

Množstvo kávy

Každý automatický kávovar poskytuje nastavenie množstva namletej kávy, čo má hlavne vplyv na intenzitu chuti a arómy.

Množstvo vody

Nastavením množstva vody si už len navolíte, aké množstvo kávy vám natečie do šálky. Samozrejme čím viac vody, tým sa znižuje aj intenzita, preto je vhodné pri väčšom množstve vody, zvýšiť aj množstvo namletej kávy.

Mokka kanvička:

Je známa ako koťogó, príprava kávy je pomerne jednoduchá.

Do spodnej časti nalejete vodu, potom vložíte sitko, do ktorého nasypete mletú kávu, naskrutkujete vrchnú časť a potom stačí už len umiestniť na varič – čakáme kým voda nezačne vrieť a hotová káva sa následne presunie do vrchnej časti.

Do mokka kanvičky je nutné použiť hrubšie pomletú kávu.

Filter:

Poznáme viacero výrobcov, ktorí ponúkajú rôzne spôsoby prípravy filtrovanej kávy.

Najznámejší sú Chemex a Hario , princíp filtrácie, je všade podobný, rozdiel je len v použitých filtroch.

Príprava kávy cez filter

Do filtra nasypete pomletú kávu, zalejete horúcou vodou a počkáte, kým káva pretečie do šálky.

Aj pri filtrovanej káve je nutné použiť hrubšie mletie.

French press:

Si obľúbili fanúšikovia zalievanej kávy, je to v podstate nádoba, v ktorej môžete oddeliť kávové usadeniny za pomoci sitka.

Postup prípravy

Na dno nádoby nasypte mletú kávu, zalejte ju menším množstvom horúcej vody, tak aby zakrývala pomletú kávu, počkajte 30 sekúnd, potom nalejte zvyšné množstvo horúcej vody, po 3 minútach zatlačte samotný piest so sitkom aby sa oddelili usadeniny, následne môžete rozliať do šálok.

Je nutné použiť hrubšie mletie, pretože sitko nezachytí drobné čiastočky a môžu sa tak dostať do šálky pri nalievaní kávy.

Každý z uvedených spôsobov prípravy kávy má svoje pozitíva aj negatíva

Či už je to výška investície do zariadenia, náročnosť prípravy, veľkosť zariadenia, čas prípravy, alebo výsledná chuť kávy. Preto je dobré trochu experimentovať, vyskúšať si rôzne varianty a postupne sa dopracovať k tomu najvhodnejšiemu…

Veľa ľudí sa pýta, akú kávu si majú zaobstarať na pitie v domácnosti. Ak paríte ku kávičkárom, ktorí si doprajú viac šálok denne, odporúčam zainvestovať do automatického, alebo pákového kávovaru – táto investícia sa vám určite oplatí. Automatický je menej náročný na obsluhu, na pákovom si viete lepšie vyladiť chute kávy.

Pri výbere kávy je dôležité si rozmyslieť , aká chuť vám najviac vyhovuje:

  1. Výraznejšia chuť – kávy s veľkým podielom robusty /horkejšia chuť/ a viac upražené kávy
  2. Jemnejšia a lahodnejšia chuť – kávy s veľkým podielom arabiky /kyslejšia chuť/ a menej upražené kávy

Čerstvosť kávy je veľmi dôležitá

Odporúčam piť kávu upraženú na Slovensku a čo najčerstvejšiu maximálne do 3 mesiacov po upražení. Niektorí zahraniční výrobcovia dávajú záruku 2-3 roky, je to z dôvodu, pretože uplynie niekoľko mesiacov, kým sa káva dostane až k nám na pulty… káva môže byť v tom čase už vyprchaná. Preto je dôležité dôkladne si pozrieť dátum výroby.

Vybrať si zmes, alebo odrodovú kávu ?

Zmes je mix viacerých odrôd káv – namiešať ideálnu zmes, nie je také jednoduché, ako by sa zdalo a vyžaduje si to čas a veľa skúseností.

Odrodová káva obsahuje iba jeden druh kávy, väčšinou sa používajú kvalitné arabiky a jej cena je omnoho vyššia. Ak pijete viac šálok kávy denne je vhodnejšie zvoliť zmes viacerých druhov káv – chute sú väčšinou vyvážené a vždy chutia rovnako dobre. Pri výbere zmesi je vhodné sa pozrieť na podiel arabiky a robusty. Odporúčam pohybovať sa v rozpätí 75-95% arabiky a 5-25% robusty.

Pretože, aj robusta má v zmesi svoj význam – dodáva silu, má väčší podiel kofeínu a vytvorí lepšiu penu. Zmesi káv ASTÓRIA CAFE a GRAND CAFE /s podielom 80% arabika a 20% robusta /od slovenského výrobcu PRESSBURG COFFEE sú tou správnou voľbou, ako si spríjemniť deň dobrou kávou. Ak by nieto chcel experimentovať a hľadať nové chute, v tom prípade sú odrodové kávy dobrou voľbou, akurát môže byť občas sklamaný – odporúčam kupovať menšie balenia. Samozrejme každý druh kávy si vyžaduje aj iné nastavenie mlynčeka, treba obetovať aj zopár káv na doladenie hrúbky mletia.

Káva je najrozšírenejší prírodný životabudič na svete, vie dodať telu chýbajúcu energiu, pomerne rýchlo a jednoducho. Aj preto, v poslednej dobe čoraz viac zamestnávateľov prichádza na to, aké výhody má, ponúknuť svojim zamestnancom kávu na pracovisku. Je to výhodné pre obidve strany, pretože zamestnanec sa cíti komfortnejšie v práci, kde zamestnávateľ myslí na svojich zamestnancov a zamestnávateľ má prínos vo forme vyššej efektivity práce zamestnancov.

Účinky kávy počas práce

Podľa prieskumov sa ukázalo, že povzbudzujúce účinky kofeínu, z hľadiska produktivity práce sú veľmi prínosné. Kofeín v šálke dobrej kávy dokáže nabudiť organizmus, potlačiť únavu a pri mentálnej práci zlepšuje sústredenosť a pamäť.

Taktiež sa ukázalo, že pitie kávy pred, alebo počas pracovného stretnutia má pozitívny vplyv na rozhodovanie a rýchlejšie reakcie, čo je tiež veľmi dôležité pri dojednávaní podmienok a uzatváraní zmlúv. Na firemných meetingoch sa ľudia, ktorí pili kávu, viac zapájali do diskusie a boli aktívnejší. Podľa štúdie by zamestnanci počas nočných zmien, mali mať kávu taktiež k dispozícii, dôvodov je niekoľko – a to, že počas noci prichádza na zamestnanca veľký útlm, čo sa prejavuje vyššou chybovosťou, znížením koncentrácie a tí ktorí nepili kávu mali vyššie percento úrazov.

Coffee break

Spraviť si kratšiu prestávku počas pracovného dňa, je taktiež veľmi prínosné na zvýšenie produktivity. Pretože každý kto vykonáva rovnakú činnosť dlhší čas, postupne pociťuje útlm, robí viac chýb a stráca koncentráciu. Mal by si preto dopriať kratšiu prestávku – či už sa poprechádzať, zmeniť činnosť, alebo dať si kávu – účinok sa dostaví okamžite a človek môže pokračovať v práci efektívnejšie a kreatívnejšie.

Pre akú kávu by sa zamestnávateľ teda mal rozhodnúť?

Na trhu s kávou je pomerne veľká ponuka rôznych značiek a druhov káv. V ponuke nájdeme odrodové kávy, zmesi rôznych druhov káv, arabiky / kyslejšie/, robusty /horkejšie/, kapsulové a instantné. Ako potom vyhovieť všetkým zamestnancom, tak , aby im káva chutila a nechodili si po kávu do vedľajšej kaviarne? Čo sa negatívne prejaví na pracovnom čase a odbiehaním z pracoviska. Odpoveď je taká, že všetkým určite nevyhoviete, niekto má rád horkejšiu a niekto zase kyslejšiu. Viete si však zvoliť takú kávu ktorá by chutila väčšine a to je najdôležitejšie. Do firiem, kancelárii a prevádzok preto odporúčam siahnuť po zmesi káv, ktorá je určená na každodenné pitie – to znamená, že je neutrálnejšia, bez výrazných horkých a kyslých pachutí.

Odborníci zo slovenskej pražiarne PRESSBURG COFFEE vyvinuli špeciálnu zmes GRAND CAFFEE určenú do firiem, kde je väčší kolektív ľudí. Podarilo sa im dosiahnuť až 80%-nú spokojnosť všetkých kávičkárov, čo je veľmi vysoké percento.

Kúpou mletej, alebo instantnej kávy si vieme síce urýchliť spôsob prípravy vášho obľúbeného nápoja, no veľa ľudí si neuvedomuje, že prichádza o veľké množstvo chuti a prospešných látok, ktoré čerstvo pomletá zrnková káva obsahuje.

Instantná káva

Je pomerne populárna, hlavne kvôli jednoduchej a rýchlej príprave, no pri jej výrobe sú použité procesy, ktoré môžu škodiť nášmu zdraviu a zároveň je vyrábaná z nekvalitných kávových zŕn, preto jej chuť ničím nevyniká.

Mletá káva

Mletie kávy urýchľuje oxidáciu zrniek, tento efekt spôsobuje stratu arómy už 15 minút po zomletí, po niekoľkých hodinách sa začína strácať chuť, káva je nevýrazná a pena menej nadýchaná.

Zrnková káva

Spravíte oveľa lepšie, ak použijete zrnkovú kávu a zomeliete si ju tesne pred prípravou, využijete tak naplno všetky benefity, ktoré čerstvo zomletá káva ponúka. Najväčší rozdiel si všimnete v prenikavej vôni, ako aj hustejšej pene a chuť kávy bude oveľa výraznejšia. Na trhu je ponuka zrnkových káv, neporovnateľne väčšia v porovnaní s mletou, či instantnou, nie ste tak limitovaní slabým výberom.

Preto kúpou zrnkovej kávy, získate ďalšiu veľkú výhodu, máte väčšie možnosti vo výbere toho druhu kávy, ktorý by vám najviac vyhovoval. Môžete si zvoliť široké spektrum káv od rôznych zmesí až po odrodové, od kyslejších káv s vyšším podielom arabiky, po horkejšie kávy s vyšším podielom robusty a tiež kávy so silnejším pražením až po kávy so svetlejším pražením.

Samozrejme aj zrnková káva postupne stráca svoju čerstvosť, ibaže tam vieme zachovať dôležité vlastnosti kávy, až po dobu niekoľkých mesiacov. Preto je dobré sa vyhnúť aj zrnkovým kávam predávaným v bežných obchodoch, ktoré tam stoja často dlhšiu dobu a zákazník kupuje už vyprchanú kávu.

Odporúčam kupovať čerstvú zrnkovú kávu, upraženú na Slovensku, najlepšie, priamo z pražiarne, kde je zaručená čerstvosť, pretože káva sa dostane k zákazníkovi za pomerne krátky čas. Zároveň je dobré kupovať iba také množstvo zrnkovej kávy, ktoré ste schopní spotrebovať zhruba do troch mesiacov, aby ste neprišli o pôžitok z dobrej šálky kávy.

Rada na záver

Ak paríte k tým, ktorí nechcú investovať do automatického kávovaru, je najlepšou voľbou zakúpenie mlynčeka na kávu a následná príprava kávy či už cez moka pot – koťogó, aero press, French press, alebo rôzne druhy filtrov na kávu.

Aj tu je ponuka pomerne pestrá a viete si pripraviť šálku dobrej a kvalitnej kávy s pomerne nízkou investíciou…